Боян Михайлов представя албум с неиздавани досега песни на своята майка Ваня Костова 20 години след създаването на дуета им. Петнадесетте произведения в „Ангели сред нас“ изцяло по музика и аранжимент на композитора Валери Костов, съобщават от екипа на Михайлов.
По думите им творбите в селекцията са вдъхновени от духовните и християнски теми, които вълнуват Ваня Костова през целия живот. Пет от тях са в дует с Боян Михайлов. Сред авторите на текстовете на песните са Валери Петров, Надежда Захариева, Борис Христов, Димитър Христов, Пейо Панталеев, Пламен Бочев, Тоня Борисова.
Примабалерината Даниела Туртуманова-Стоянова и балетистът-солист Теодор Цаков ще изпълнят за първи път главните роли в класическия балет "Лебедово езеро" на сцената на Държавна опера - Бургас на 8 ноември, съобщават от културната институция в морския град.
Двамата ще са съответно Одилия и принц Зигфрид в творбата по музика на Пьотър Илич Чайковски и с режисьор Хекмет Мехмедов. Те имат опит в ролите от турнета на трупата на операта в други градове, но за първи път ще се представят в тях на своята титулярна сцена в Бургас.
"Лебедово езеро" ще гостува със същия състав в Троян на 25 ноември, както и в Плевен - на 26 ноември.
Асистент-режисьор на постановката е примабалерината Веса Тонова. Репетитор на балетния състав на „Лебедово езеро“ е Галина Калчева, дългогодишна примабалерина на бургаската опера, а помощник-режисьор е Петър Тихолов. Костюмите са де
Софийската филхармония в следващите две седмици ще бъде основният оркестър на фестивала Masters of Classic в Букурещ, съобщават от филхармонията.
По думите им форумът ще срещне публиката със световнопризнати солисти от класическата сцена – оперните звезди Анна Нетребко и Юсиф Айвазов, Елина Гаранча, Роландо Вийазон, Елими Погорелц, Роберто Аланя, Пьотр Бечала, Олга Кулчинская, Асмик Григорян, Андрей Жиликовски, пианист Фазил Сей и виртуозния цигулар и музикален директор на Лионския оркестър – Николай Шепс-Знайдер. Диригент на концертите е италианският маестро Микеланджело Маца.
„Поканата към Софийската филхармония дойде след много успешни оперни концерти на световноизвестни певци в София. Признанието от артистите за високото качество на оркестъра и от мени
Синът на съпругата на норвежкия престолонаследник е бил задържан за нарушаване на съдебно разпореждане да не напуска мястото, на което живее, предаде Франс прес.
Роденият през 1997 г. Мариус Борг Хойби е син на норвежката принцеса Мете Марит от нейна първа връзка. През 2001 г. тя се омъжи на норвежкия престолонаследник, принц Хокон.
Мариус беше арестуван на 4 август заради среднощен спор в апартамента му в Осло и обвинен, че е наранил жена, с която е имал интимна връзка. В началото на септември полицията е получила информация, че Мариус на няколко пъти е установил контакт с жертвата си, която не е желаела подобно нещо. Въз основа на тези сведения полицията му наложи мярка да не се отдалечава от жилището си. Но той е нарушил тази мярка. Полицията открила нож, забит в една от стените в стаята на жертвата на инцидента от 4 август. Подозира се, че Мариус е автор на тази ванд
Концертът "И звездата чудно бяла" на хоровите формации в Добрич се проведе днес.
На сцената на концерта зала "Добрич" излязоха хор "Добруджански звуци" с диригент Елвира Пастърмаджиева, Хорът на учителките с диригент Маргарита Русева и Детски хор "Маестро Захари Медникаров" с диригенти Габриела Писанова и Миглена Пенева. Заедно с певците в изявата се включиха и Стела Стойкова - ударни, Мартин Стойков - ударни, Вяра Ненчева - флейта, Детелина Василева - Димитрова - пиано и Радостина Гроздева - Кръстева - роял и орган.
Почитателите на хоровото изкуство чуха песните „Коладе, ладе“, „Коледно хоро“, „Врабчетата“, „Коледа е“, „Чудна звезда“, „О, вий, коледни дни“, „Свята нощ“, The battle of Jericho и „Коледно очакване“ в изпълнение на малките изпълнители от детски хор
Лекция и изпълнение на класически японски танци, известни като нихонбуйо, ще има тази вечер в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ в София. На 12 октомври традиционната японска дворцова музика гагаку гостува в Столичния куклен театър. И двете събития са част от 35-ите „Дни на японската култура“ в България, съобщават организаторите.
Тази вечер своите умения ще представи Фуджима Ранко – световноизвестен танцьор и носител на японското звание „Пазител на значимо нематериално културно наследство – японски традиционни танци“.
Роден в семейство, в което се практикуват японски традиционни танци от периода Едо (17-19 в.) до днес, Фуджима Ранко е въведен в света на традициите на едва 5-годишна възраст от своята баба Фуджима Фуджико (също носител на званието „Пазител на значимо немат
Песента „Ангели сред нас“, която дава името на албума, е творбата с най-дълго създаван текст, разказва Боян Михайлов. „Мога да кажа, че текстът е писан над 40 години. Песента е създадена от отделни фрази, мисли и преживявания на моята майка, които съм чувал още като малко дете и след това в различни периоди от моя живот“, обяснява той. Добавя, че „В очакване да съмне“ е единствената песен, която е издавана до момента, но е включена и в албума заради общата линия от песни, изцяло по музика и аранжимент на композитора Валери Костов. Изцяло нов аранжимент имат някои от синглите, изпълнени акапелно преди години от Ваня Костова.
„Щастлив съм, че дойде моментът да представя на българската публика този плод на дългогодишен труд и вдъхновение. Дано хората се вслушат и се вдъхновят от смисъла на текстовете и бъдат докоснати от поетичните послания и красива музика. И нека всеки от нас с любов приеме в душата си посланието: „С песен във душата, следвай своите мечти! Имай свободата смело да обичаш ти“, допълва Михайлов.
Традиционните музикални празници „Петко Стайнов“ в Казанлък ще започнат на 29 ноември и ще продължат до 1 декември, съобщават от местната администрация на официалния си интернет сайт. Ежегодно празниците се организират от Община Казанлък и Фондация "Петко Груев Стайнов".
Акцент в тазгодишната програма е провеждането на VII Национален хоров фестивал, който ще се състои в залата на Исторически музей "Искра" и Художествената галерия. Той ще запознае публиката с изпълненията на шест хорови състава от различни градове в страната, а в края на концерта ще бъдат обявени и наградените от участващите състави. Наградите ще присъди жури с председател проф. Д-р Теодора Павлович.
В Литературно-художествения музей „Чудомир“ ще бъдат прожектирани филми за композитора Петко Стайнов и за видни личности, свързани с културната история на Казанлък. Предвижда с
Данийл Хармс е успявал да гледа на ужасното през чувството за хумор. Дори на собствения си провал е гледал отгоре, отчуждено, през хумора. Това казва режисьорът Ростислав Георгиев по повод премиерата на „За явленията и съществуванията“ в „Сфумато“.
В представлението по текстове на големия руски писател–абсурдист (1905-1942) участват наскоро завършилите млади актьори Александър Танев, Добромир Цветков, Лора Тенчева, Ростислав Шипочки и София Джустрова.
„Струва ми се, че диктаторите нямат чувство за хумор и самоирония. В едни такива напрегнати времена, чувството за хумор е нещо, което може да съхрани човечността у човека“, казва още Георгиев. По думите му спектакълът е създаден на колажен принцип, от най-различни текстове,
Премиера на фестивалния оркестър „Аполония“ е акцент в програмата на шестия ден на Празниците на изкуствата „Аполония“. Събитието ще се състои тази вечер в амфитеатъра в Созопол.
„В продължение на всички тези години сме представяли не само най-успелите български изпълнители, но и сме подкрепяли младите и талантливи творци във всички жанрове. Но музиката винаги е имала особено значение за созополските празници, тя има и специално място в художествената програма на фестивала“, отбелязват от екипа.
В концерта ще се изявят Албена Данаилова (цигулка – концертмайстор на Виенската филхармония), Светлин Русев (цигулка – концертмайстор на Филхармонията на Романска Швейцария, на Филхармонията в Сеул (2007/2015) и на Филхармоничния оркестър на Радио Франс (2005/2017), Лия Петрова (цигулка – солис
Ървин Уелш е отменил посещението си в София поради непредвидени семейни обстоятелства, научи от екипа на кино-литературния фестивал „Синелибри“.
Двадесет години след първото си идване у нас шотландският писател трябваше да гостува отново, за да представи и новото издание на „Трейнспотинг“ и документален филм за него („Избери Ървин“), режисиран от Иън Джефрис.
Десетото издание на „Синелибри“ продължава с ново италианско кино и спомен за Ромен Гари.
Между 21 и 24 октомври, в сътрудничество с посолството на Франция и Френския институт, в София ще се състои поредица от дискусии и филми „Спомен за Гари“ като част от честванията на 145-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Франция и България. На 21 окт
Близо 80 платна в изложбата „Достойно ест“ отбелязват 80-годишния юбилей на художника академик Симеон Спиридонов.
Експозицията ще бъде открита в „Арт център“ - Банкя, на 26 септември и ще остане там до 6 октомври, съобщават организаторите.
„Академик Симеон Спиридонов е Кавалер на английската кралска академия за изящни изкуства, има авторитетно присъствие в престижната френска класация „100 художници енциклопедисти на ХХ век“ (като автор и на пластики), носител е на орден „Св. св. Кирил и Методий“ – огърлие за особено значимите му заслуги в областта на културата и изкуството и на държавното отличие „Златен век“. Завършил е художествената академия в Прага. Той е майстор на илюстрациите и графиката, а през втората половина от творческия си живот е в плен на живописта и непрекъснато създава нови техник
Боян Михайлов подготвя още свой първи самостоятелен албум, който ще носи заглавието „До утре“.